Strona główna » Gimnazjum » Historia » Europa i Świat XVI-XVII wiek


Piłsudski - ocena postaci.Poprzednia praca: Recenzja spektaklu teatralnego Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”
Następna praca: Geneza powstania reaktora jądrowego.Treść: Józef Piłsudski pierwszy Marszałek Polski jest największą postacią narodu polskiego XX wieku. Umarł 65 lat temu, a do dzisiaj powołujemy się w wielu dziedzinach życia na jego autorytet.
Kim był Marszałek Piłsudski?
Urodził się 5.12.1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w starej rodzinie szlacheckiej. Ojciec jego był komisarzem Rządu Narodowego w czasie Powstania 1863 roku. Wielki wpływ na patriotyczne wychowanie małego „Ziutka" miała matka-Maria z Bilewiczów. Utwory Słowackiego i Mickiewicza były podstawową lekturą w domu Piłsudskich. Z małego buntownika szkolnego występującego przeciw rusyfikacji wyrósł rewolucjonista, człowiek czynu.
Jeśli czynami piszemy historię naszą i naszego narodu to wkład Marszałka jest nie do przecenienia. Nazwisko Józefa Piłsudskiego łączymy nierozerwalnie z faktem odzyskania niepodległości Polski.
Jak to się stało, że wódz bez wielkiej armii, bez generałów i pieniędzy doprowadził, wbrew woli wielkich sąsiadów do powstania Polski? Był wielkim graczem i potrafił tak jak Napoleon wygrywać bitwy, wojny militarne i polityczne. To sława zwycięzcy zjednywała mu ludzi. Zesłaniec-Sybirak, wydawca gazety PPS „Robotnik", rewolucjonista, gdy zabrakło pieniędzy dokonuje zamachu na pociąg pocztowy w Bezdanach i zdobywa 200800 rubli, czyli około 160 kg złota z kasy Cesarstwa Rosyjskiego. Wielki gracz potrafił ryzykować i stawiać wszystko na jedną kartę.
W 1914 roku tworzy Legiony Polskie. Sława bohaterskich czynów tej małej armii „Wojska Polskiego" obiegła całą walczącą Europę. Piłsudski współpracujący dotychczas państwami centralnymi-Niemcami i Austria, przewidując, że wojna skończy się zwycięstwem aliantów, zmienia front i daje się aresztować Niemcom. Zostaje zamknięty w twierdzy w Magdeburgu. Piłsudski okazał się prawdziwym mężem stanu, bo umiał realnie ocenić zmianę sytuacji i przewidzieć dalszy bieg zdarzeń. Wraca do Warszawy 10 listopada 1918 roku w glorii męczennika i zwolennika zwycięzców-aliantów. Rada Regencyjna przekazuje mu władzę 11 listopada 1918 roku.
Czy to jest jednak państwo?
Skrawek ziemi z kilkoma miastami: Warszawa. Kalisz, Częstochowa. Kraków. Lublin. Brak zorganizowanej armii, brak skarbu. Na wszystkich krańcach tego małego państwa wybuchają walki o granice. Ukraińcy 1.11.1918 zajmują Lwów, wybucha Powstanie Wielkopolskie. Czesi zajmują Śląsk Cieszyński, wybuchają Powstania Śląskie. W rym chaosie na podziw zasługuje kunszt organizacyjny i militarny Naczelnika.
Pierwszym osiągnięciem jest bezkrwawe wyprowadzenie z terenów Polski 80 tyś żołnierzy armii niemieckiej w ciągu jednego tygodnia. W lutym 1919 mamy już pod bronią 100 tyś żołnierzy. napór Ukraińców zostaje odparty. Wojska polskie zajmują Pomorze i następują zaślubmy
z Bałtykiem. Piłsudski konsoliduje naród Jednoczy ludzi z trzech zaborów.
Na Polskę ciągnie nawiała bolszewicka. Przeciwko współczesnym Hunom Europy w obronie Polski staje całe społeczeństwo. Powstaje Armia Ochotnicza z uczniów gimnazjów i studentów. Rozstrzygająca bitwa rozgrywa się pod Warszawą 15.08.1920 r. Wojsko polskie pod wodza Józefa Piłsudskiego atakuj i zwycięża. Takiej Wiktorii czekali Polacy od czasu zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Historycy określili bitwę warszawską jako osiemnastą spośród znaczących bitew świata. Społeczeństwo nagrodziło naczelnika 14.11.1920r buławą marszałkowską.
Skończył się czas wojowania, a rozpoczął „czas wyścigu pracy". Marszałek żądał od rodaków wzmożonego wysiłku i ostrzegał przed niebezpieczeństwami grożącymi Polsce. Był człowiekiem wielkim i skromnym zarazem. Jedyną świętością była dla niego Rzeczpospolita, zjednoczona z ziem trzech zaborów po przeszło 120 latach niewoli. Fakt ten jest najważniejszym wydarzeniem w najnowszych dziejach Polski.
Komendant Józef Piłsudski, twórca legionów, odegrał rolę decydującą w tworzeniu nowego państwa. Dyskutując nad wizją pomnika Marszałka w Koszalinie pamiętajmy o jego dokonaniach....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3050 , autor: Michalk88 , Ocena: 34.98

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Piłsudski - ocena postaci.

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Wojny Grecko -> Perskie
Absolutyzm we Francji (6)
Konferencje : Jałta, Teheran, Pocztam oraz Okupacja ziem polskich [ŚCIĄGA]
Następstwa II wojny światowej.powstanie NATO
Czy Wojna Trzydziestoletnia była wojną religijną?
"Fall Weiss" – Atak Niemiec Na Polskę - Wrzesień 1939r W Pigułce
Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (13 kolonii)
Podboje Arabów
Kazimierz Wielki (1)
Polska 1968


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Historia
Prehistoria Prehistoria
Starożytnośc Starożytnośc
średniowiecze średniowiecze
Polska piastów Polska piastów
Polska jagiellonów Polska jagiellonów
Odrodzenie Odrodzenie
Złoty wiek w Polsce Złoty wiek w Polsce
Europa i Świat XVI-XVII wiek Europa i Świat XVI-XVII wiek
Oświecenie Oświecenie
Polska i Świat w XIX wieku Polska i Świat w XIX wieku
Wojna Światowa Wojna Światowa
Okres międzywojenny Okres międzywojenny
II wojna światowa II wojna światowa
Okres powojenny Okres powojenny

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 34.98.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-09-13 14:37:37
⇒Czytano: 3050
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: